Hikayemiz

Mehmet HELVACI 1928, Hikayemiz 

Büyük dedemiz Ahmet Efendi, Konya Akşehir’de Helvacıymış. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, Dedem Mehmet Helvacı ve abisi Büyük Amcam İbrahim Helvacı İzmir’e gelmişler ve Helvacılığa başlamışlar. Basmane’deki Tarihi Dükkanımız hala aynı yerde devam etmektedir.
 
1935 yılında yürürlüğe giren Soyadı Kanunu çıktıktan sonra mesleklerinden dolayı HELVACI soyadını almışlar. Dedelerimizin işe başladığı zamanlardaki şartlar; 
 
Susam Taş Fırınlarda Odun Ateşinde kavrulduktan sonra katırların gücünden faydalanarak Tahin Taşlarının arasından geçirerek ezilip Tahin elde ediliyormuş. Çöğen suyu ve Şekeri Macun kıvamına getirip, kazanlarda Tahin ile karıştırarak Tahin Helvası üretmeye başlamışlar. 

1960’lı yıllarda, Dedemiz Rahmetli Mehmet HELVACI üç oğlu rahmetli Faruk HELVACI, rahmetli Ferruh HELVACI ve halen faaliyette olan dükkanımızda işin  başında bulunan İhsan HELVACI ile birlikte baba mesleğini devam ettirmiş. Tahin ve Tahin Helvasındaki lezzetimizi Ege ve Akdeniz Bölgelerinin kaliteli susamlarını işleyerek geleceğe taşımak için uğraşıyoruz. 

2016 yılında, Ailenin 4. nesil temsilcisi Kemal HELVACI işimizi ve dedemiz Mehmet Helvacı’nın adını geleceğe taşımak üzere internet üzerinden ürün Satışlarına başlamıştır. 2022 yılında İzmir Gıda Çarşısında satış yerimiz hizmete girmiştir. Şu an tüm Türkiye’ye ve dolaylı yollardan tüm Dünyaya lezzetlerimizi ulaştırma çabası ve GELENEKTEN GELECEĞE felsefesiyle hizmet vermekteyiz.